Zjazd Europejskiej Partii Ludowej w Berlinie
#EPL #Weber #Merz #vonderLeyen #ZielonyŁad
W weekend 17-18.01.2025 r. odbył się zjazd Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Berlinie, którego gospodarzami byli przewodniczący frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfred Weber i przewodniczący CDU Friedrich Merz. Do Berlina przyjechali przywódcy dziewięciu krajów UE, których ugrupowania tworzą obecnie największą grupę w PE. Do EPP należą m.in. hiszpańska Partido Popular, francuska Les Républicains czy polska Koalicja Obywatelska. W spotkaniu wzięła udział również przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Spotkanie koncentrowało się na aktualnych wyzwaniach geopolitycznych stojących przed Europą oraz konieczności zwiększenia konkurencyjności międzynarodowej. Oczekuje się, że wyniki tego spotkania wpłyną na kierunek polityki EPL w nadchodzących miesiącach.
Weber przekazał uczestnikom zjazdu, że zamierza ubiegać się o przedłużenie swojej kadencji na kolejne 3 lata na stanowisku przewodniczącego EPL podczas kongresu partii w Walencji w Hiszpanii w kwietniu tego roku. Niemiec ma duże szanse na wygraną − CSU i CDU dysponują znaczną liczbą delegatów, którzy zapewne poprą Webera w walce o reelekcję w Walencji. Głosowanie jest tajne, a do zwycięstwa potrzebna jest zwykła większość głosów. Warto przypomnieć, że Weber pełni jednocześnie dwie funkcje − jest zarówno przewodniczącym ogólnoeuropejskiej partii EPL, jak i przewodniczącym grupy parlamentarnej EPL w PE.
EPL przyjęła na zjeździe oświadczenie, w którym wymienia swoje trzy priorytety na 2025 r.: zwiększenie konkurencyjności, walkę z nielegalną migracją i promowanie bezpieczeństwa. Obserwatorzy zauważyli, że dokument w zasadzie odcina się od głównych osiągnięć Zielonego Ładu.
Dwie głośne dyrektywy z ostatnich lat dotyczące firm, tj. dyrektywa w sprawie sprawozdawczości i dyrektywa w sprawie należytej staranności, zostały nazwane „nadmiernymi i uciążliwymi”. W oświadczeniu wezwano również do wstrzymania mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla na co najmniej dwa lata. Komentatorzy podkreślają, że oświadczenie może być niewygodne dla von der Leyen, która zainwestowała osobisty kapitał polityczny w Zielony Ład.
Jak skomentował serwis Politico na podstawie rozmowy z informatorem z kręgów EPL, CDU przejęła kontrolę nad oświadczeniem i „przypomniała wszystkim, kto jest szefem”.
Oświadczenie interpretowane jest również jako zapowiedź kierunku politycznego i głównych wyzwań, przed którymi stanie KE, gdy urząd kanclerza RFN po przewidzianych na luty wyborach do Bundestagu obejmie najprawdopodobniej Merz (R. Szymanowski).
https://www.politico.eu/article/manfred-weber-to-seek-reelection-as-epp-president/
https://www.epp.eu/news/epp-leaders-discuss-on-european-competitiveness-in-berlin