Wręczenie nagród dla najlepszych scen teatralnych w Niemczech
#Niemcy #FederalnaNagrodaTeatralna2024 #Schwankhalle #Brema #Landestheater #Marburg #FELD Theater #Berlin #Ernst-Barlach-Theater #Güstrow
W gmachu Berliner Festspiele w Berlinie, gdzie organizowane są niezależne festiwale, wystawy i wydarzenia kulturalne, odbyła się 2.10.2024 r. uroczysta gala wręczenia nagród niemieckim scenom teatralnym (Theaterpreis des Bundes) za rok 2024. Zostały one przyznane małym i średnim teatrom, wyróżniającym się szczególnie pod względem poziomu artystycznego, modelowych struktur działalności oraz innowacyjnych strategii w odniesieniu do poszerzania kręgów publiczności. Jednym z kryteriów było też nowatorskie, w sensie estetyczno-artystycznym, podejście do ważnych aktualnie społecznie tematów, takich jak ekologia czy zrównoważony rozwój.
Główną Nagrodę Teatralną otrzymała Schwankhalle z Bremy, którą uhonorowano zarówno jako instytucję umożliwiającą wystawianie i tworzenie przedstawień w obszarze niezależnych sztuk scenicznych (Freie Spiel- und Produktionsstätte) oraz ważny punkt zakotwiczenia dla Wolnych Scen działających w Bremie, jak też z uwagi na różnorodność realizowanego programu. Schwankhalle oferuje bowiem szeroką paletę gatunków scenicznych, na którą składają się: przedstawienia teatralne, performance, taniec, a także spektakle teatru muzycznego. Jury doceniło nie tylko zaangażowanie tej instytucji na wielu polach, ale również fakt, że udało jej się pozyskać nowe grupy publiczności poprzez oferowanie ponadpokoleniowych formatów oraz wydarzeń prorodzinnych. Nagroda jest dotowana premią w wysokości 200 tys. euro.
Ponadto wyróżniono także trzy inne sceny teatralne: heski Landestheater Marburg (w kategorii Teatry Miejskie i Sceny Krajowe), teatr dla młodej publiczności FELD Theater, działający w dzielnicy Berlin-Schöneberg (w kategorii Niezależne Instytucje Sceniczne − Freie Produktionshäuser) oraz Ernst-Barlach-Theater w Güstrow (w kategorii Teatry Prywatne i Gościnne). Każdy z teatrów otrzymał premię po 100 tys. euro.
Podczas uroczystej gali wręczono także najwyższe odznaczenie w dziedzinie sztuk scenicznych: Tabori-Preis, przyznawane przez Fundusz Sztuk Scenicznych (Fonds Darstellende Künste). W tym roku nagrodę (dotowaną kwotą 100 tys. euro) otrzymała reżyserka i choreografka Joanie Tischkau.
Tego samego dnia odbyło się też (2.10 br.) sympozjum poświęcone roli teatru i jego autonomii, zorganizowane przez Internationales Theaterinstitut. Jego temat brzmiał: „Pleasures and Politics of Autonomy − Theater zwischen Widerständigkeit und Verantwortung”. Zastanawiano się, co oznacza autonomia dla teatru, jakie ma on możliwości oddziaływania i jaka jest jego odpowiedzialność. (M. Wagińska-Marzec)
https://theaterpreisdesbundes.de/
https://www.iti-germany.de/beratung-foerderung/theaterpreis-des-bundes
https://www.berlinerfestspiele.de/programm/2024/theaterpreis-des-bundes-2024
https://nachtkritik.de/meldungen/theaterpreis-des-bundes-2024-vergeben