Wizyta p.o. szefowej niemieckiego MSZ na Ukrainie
#Niemcy #Ukraina #Baerbock #Zełenski #Sybiha
Annalena Baerbock 1 kwietnia br. po raz jedenasty jako szefowa niemieckiej dyplomacji przyjechała do Ukrainy. Podczas pobytu w Kijowie spotkała się z prezydentem Ukrainy, ministrem spraw zagranicznych i przedstawicielami ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego.
Jako cel swojej wizyty wskazała potwierdzenie tego, że również następny niemiecki rząd będzie w szerokim zakresie kontynuował pomoc dla Ukrainy. Dodała, iż ze względu na impas w rozmowach amerykańsko-rosyjskich „jest absolutnie kluczowe, aby Europejczycy, pokazali, że stoją po stronie Ukrainy bez żadnego ale”. Zdaniem Baerbock rosyjski prezydent, „pozorując gotowość do negocjacji, tak naprawdę gra na czas i nie chce pokoju”. A na zbliżającym się spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich NATO będzie starała się przekonać Stany Zjednoczone, aby Zachód „nie dał się wciągnąć w grę Putina”.
Podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiej dyplomacji Andrijem Sybihą minister Baerbock poinformowała o zwiększeniu pomocy militarnej dla Ukrainy − w tym roku osiągnie ona wartość 3 mld euro, a do 2029 r. będzie to pomoc o łącznej wartości 8 mld euro. Zapowiedziała też przekazanie kolejnego pakietu niemieckiej pomocy humanitarnej o wartości 130 mln euro. Odnosząc się do kwestii zawieszenia broni, podkreśliła, że „dobre rozwiązanie jest nie do osiągnięcia, gdy jedna ze stron nadal dąży do całkowitego zniszczenia sąsiedniego państwa”. Zadeklarowała więc utrzymanie europejskich sankcji wobec Rosji. Wyraziła nadzieję, że w ramach wzmocnienia zaufania między stronami konfliktu Rosja zwróci Ukrainie porwane dzieci. Nawiązała też do przygotowywanego amerykańsko-ukraińskiego porozumienia o minerałach, podkreślając, że powinno ono odpowiadać normom prawa Unii Europejskiej oraz umowie stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą.
Baerbock wystąpiła także na wspólnej konferencji z Wołodymyrem Zełenskim, na której poruszono temat gazociągów Nord Stream. Wyraziła opinię, że Niemcy „musiały drogo zapłacić” za lekceważenie zagrożenia dla ich bezpieczeństwa energetycznego, pochodzącego z Rosji. Dlatego − jak zapewniała − „nie będzie już takich projektów gospodarczych”. (V. Savinok)
https://www.auswaertiges-amt.de/de/service/laender/ukraine-node/2707916-2707916
https://www.auswaertiges-amt.de/de/newsroom/baerbock-kyjiw-2708198
https://www.sueddeutsche.de/politik/annalena-baerbock-ukraine-letzte-dienstreise-krieg-li.3229241