O pomocy dla Ukrainy w umowie koalicyjnej CDU, CSU i SPD
#Niemcy #CDU #CSU #SPD #umowa_koalicyjna #Ukraina
W umowie koalicyjnej partii budujących nowy rząd Niemiec określono stanowisko wobec Ukrainy oraz toczącej się w Ukrainie wojny. Partie koalicyjne zapowiedziały kontynuację niemieckiej pomocy dla Ukrainy, w tym militarnej, oraz dalsze poparcie dla przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. W umowie − co należy wyróżnić − znalazł się też zapis o poparciu dla przystąpienia Ukrainy do NATO.
Wielokrotnie podkreślono w umowie, że trwająca rosyjska agresja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Niemiec. Dlatego partie koalicyjne zapowiadają „znaczące wzmocnienie i niezawodną kontynuację” militarnego, cywilnego i politycznego wsparcia dla Ukrainy. Celem jest − obok „obrony opartego na regułach porządku światowego” − „wyposażenie Ukrainy w środki do osiągnięcia silnej pozycji negocjacyjnej”, co pozwoli na zawarcie „sprawiedliwego pokoju”, wynegocjowanego z udziałem Kijowa i partnerów europejskich. W kontekście rosyjskiej agresji wybrzmiewa również zapowiedź poparcia dla stworzenia specjalnego trybunału ds. popełnionych na Ukrainie rosyjskich zbrodni wojennych.
W umowie silnie zaakcentowano znaczenie popieranego przez partie koalicyjne przystąpienia Ukrainy do UE. Krok ten ma wzmocnić zdolności instytucji państwa ukraińskiego oraz stworzyć korzystne warunki do odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych. Wspomina się również o poszukiwaniu we współpracy z partnerami europejskimi rozwiązań dotyczących przeznaczenia zamrożonych w państwach członkowskich UE rosyjskich aktywów na cele związane z pomocą dla Ukrainy.
W kontekście polityki bezpieczeństwa przypisano Ukrainie, jako „silnemu, demokratycznemu i suwerennemu państwu samodzielnie decydującemu o swojej przyszłości”, kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Niemiec i Europy. W związku z tym wyrażono poparcie dla „euroatlantyckiej perspektywy” Ukrainy, w tym jej przystąpienia do NATO zgodnie z ustaleniami szczytu Sojuszu w Waszyngtonie z lipca 2024 r.
W zakresie polityki społecznej i kulturalnej zadeklarowano uproszczenie procedur związanych z zatrudnieniem przebywających w Niemczech ukraińskich uchodźców i wypłacanie tym z nich, którzy przybyli do Niemiec po 1 kwietnia br., świadczeń dla osób ubiegających się o azyl zamiast „dochodu obywatelskiego” (Bürgergeld). Zapowiedziano także „szczególne wsparcie” dla niemieckiej mniejszości na Ukrainie (V. Savinok).
https://www.koalitionsvertrag2025.de/