Badania opinii publicznej w Niemczech na temat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa
#bezpieczeństwo #obroność #Niemcy #Ukraina
W połowie listopada fundacja Körber-Stiftung opublikowała raport dotyczący analizy badań opinii publicznej w Niemczech co do postrzegania niemieckiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Sondaż był prowadzony od września do listopada br. na próbie ok. 1000 dorosłych osób. Z badań wynika między innymi, że większość Niemców akceptuje wzrost wydatków RFN na obronność.
Połowa respondentów uważa, że nakłady na poziomie 3-3,5% PKB byłyby odpowiednie, 31% uznaje je za zbyt wysokie, a 15% za zbyt niskie (pozostali ankietowani nie mieli zdania lub nie udzielili odpowiedzi). Inna podjęta kwestia to ewentualne zaangażowanie Niemiec w reagowanie na kryzysy międzynarodowe. W tym przypadku 46% badanych jest za jego zwiększeniem, a 44% sprzeciwia się temu. Wśród kluczowych wyzwań przed jakimi stoi niemiecka polityka bezpieczeństwa wskazano natomiast przede wszystkim: wojnę w Ukrainie (45%), migrację (31%) i wojnę na Bliskim Wschodzie (17%). Duże rozbieżności wśród badanych dotyczą opinii w sprawie zakończenia wojny ‒ 47% Niemców uważa walkę do całkowitego zwycięstwa Ukrainy za właściwą, ale aż 43% stoi na stanowisku, że strona ukraińska powinien oddać Rosji część terytorium w zamian za pokój. W tym kontekście aż 82% ankietowanych wskazało Federację Rosyjską jako zagrożenie militarne dla Niemiec.
Dla porównania, Iran wymieniło 60% respondentów, a Chińską Republikę Ludową 57%. Powyższe badania pokazują, iż problematyka bezpieczeństwa obok na przykład aspektów ekonomiczno-społecznych jest jednym z ważniejszych punktów odniesienia dla niemieckiej opinii publicznej i ma istotny wpływ na preferencje wyborcze. (S. Wojciechowski)
https://koerber-stiftung.de/site/assets/files/43931/the-berlin-pulse_2024-25.pdf