BIZ nr 241 Rola izb przemysłowo-handlowych w procesie integrowania uchodźców w Niemczech
„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 241/2016: dr Marta Balcerek-Kosiarz, „Rola izb przemysłowo-handlowych w procesie integrowania uchodźców w Niemczech”.
Kryzys zarządzania uchodźcami dotyczy sposobów ich integracji ze społeczeństwem niemieckim. Najpełniej integracja ta odbywa się przez pracę. Rynek pracy w Niemczech potrzebuje siły roboczej, która utrzyma na dotychczasowym poziomie gospodarkę niemiecką. Stąd też głównym kierunkiem działań izb przemysłowo-handlowych jest tworzenie otoczenia instytucjonalnego na rynku pracy opartego na współpracy z administracją rządową oraz samorządową. Proces integracji odbywa się na dwóch płaszczyznach. Na szczeblu regionalnym jest realizowany przez 79 izb przemysłowo-handlowych. Natomiast na poziomie ogólnokrajowym przez Niemieckie Zrzeszenie Izb Przemysłowo-Handlowych reprezentujące wszystkie izby przemysłowo-handlowe w Niemczech. Izby stawiają przedsiębiorcom trudne do spełnienia wymagania związane z integracją uchodźców. Polityka integracyjna izb rodzi koszty dla pracodawców, które w ujęciu krótkookresowym przyczynią się do zahamowania inwestycji oraz do osłabienia tempa rozwoju gospodarczego Niemiec. Dopiero po 5 latach odczują oni korzyści wynikające z integracji uchodźców na rynku pracy.
Tekst powstał w ramach Serii Specjalnej Biuletynów IZ poświęconej bieżącym problemom masowych migracji ludności z terenów objętych konfliktami do Europy. Prezentowane zagadnienia obejmują kwestie skutków społecznych, percepcji i nastawienia opinii publicznej, oraz wyzwań politycznych i ekonomicznych związanych z napływem uchodźców w Niemczech, Polsce, a także innych krajach Europy. Kolejne numery Biuletynu będą przybliżały te kwestie z różnych perspektyw.
Zdjęcie: Netzwerk Unternehmen integrieren Fluechtlinge link