Nr 212 Republika Austrii w obliczu kryzysu migracyjnego
„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 212/2016: Kamil Szubart, „Republika Austrii w obliczu kryzysu migracyjnego”.
Kryzys migracyjny w UE jest jednym z kluczowych zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego Republiki Austrii, biorąc pod uwagę jej ograniczone zasoby logistyczne, finansowe i ludzkie w kontekście skali migracji. Od września 2015 r., na terytorium Austrii przybyło z Węgier i ze Słowenii ponad 600 tys. osób, z których 100 tys. zdecydowało się na złożenie wniosków o objęcie instytucją azylu politycznego w Austrii. Liczba wniosków przewyższa już wielkość migracji z lat 90. w okresie krwawego rozpadu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, kiedy to na terytorium Austrii schronienie znalazło ponad 90 tys. uchodźców, przede wszystkim bośniackich muzułmanów.
Pomimo że głównym celem migracji dla zdecydowanej większości uchodźców jest Republika Federalna Niemiec, jako konsekwencja Wilkommenspolitik zaprezentowanej przez kanclerz Angelę Merkel na przełomie sierpnia i września 2015 r., to Austria pozostaje jednym z głównych państw tranzytowych wykorzystywanych podczas tego exodusu, determinując debatę polityczną wewnątrz kraju, jak również zwiększając aktywność dyplomatyczną Wiednia na arenie międzynarodowej.
Tekst powstał w ramach Serii Specjalnej Biuletynów IZ poświęconej bieżącym problemom masowych migracji ludności z terenów objętych konfliktami do Europy. Prezentowane zagadnienia obejmują kwestie skutków społecznych, percepcji i nastawienia opinii publicznej, oraz wyzwań politycznych i ekonomicznych związanych z napływem uchodźców w Niemczech, Polsce, a także innych krajach Europy. Kolejne numery Biuletynu będą przybliżały te kwestie z różnych perspektyw.