Nr 192 Zmiany legislacyjne w Niemczech w obliczu kryzysu uchodźczego
"Biuletyn Instytutu Zachodniego" nr 192, Tomasz Morozowski, „Zmiany legislacyjne w Niemczech w obliczu kryzysu uchodźczego”
W grupie państw, które w obliczu kryzysu uchodźczego otworzyły swoje granice i zadeklarowały chęć przyjęcia imigrantów wiodącą rolę odgrywają Niemcy. Po początkowym entuzjazmie symbolizowanym przez doniosłe wypowiedzi kanclerz Merkel nadszedł czas wątpliwości i pytań o to, czy i jakie limity przyjmowania uchodźców powinny zostać wprowadzone, o konsekwencje otwartych granic, pojemność rynku pracy, czy sposoby asymilacji. Warto spojrzeć na tę kwestię z perspektywy niemieckiego systemu prawnego, w szczególności prawa azylowego oraz przeanalizować sposób, w jaki władze Niemiec starają się je dostosować do nowych, kryzysowych okoliczności.
Tekst powstał w ramach Serii Specjalnej Biuletynów IZ poświęconej bieżącym problemom masowych migracji ludności z terenów objętych konfliktami do Europy. Prezentowane zagadnienia obejmują kwestie skutków społecznych, percepcji i nastawienia opinii publicznej, oraz wyzwań politycznych i ekonomicznych związanych z napływem uchodźców w Niemczech, Polsce, a także innych krajach Europy. Kolejne numery Biuletynu będą przybliżały te kwestie z różnych perspektyw.